NENÍ BYLINA, ABY NA NĚCO NEBYLA

VÍTE, která bylinkaVás zbaví

trápení s bolestí hlavy?

Více informací pod šipkou ​

PAMPELIŠKA – SMETANKA LÉKAŘSKÁ

Pampeliška je vytrvalá plevelná bylina vysoká 5–40 cm, s houževnatým zásobním kořenem. Listy tvoří přízemní růžici. Kvete od dubna do srpna.

Pampeliška je významná léčivka. Sbíráme kořen před rozkvětem rostliny (březen – duben), listy (květen – září), nať s kořenem (březen – duben)

Pampeliška nepatří mezi vonné byliny, má mírně nahořklou chuť. Díky tomu se nevyužívá jen v léčitelství, ale své místo má i v našem jídelníčku. Z mladých listů – zvlášť bohatých na vitamin C – se připravuje zdravý salát.

Kdo máte e-knihu 8 chyb, které vám způsobují bolest hlavy a jak se jich zbavit, tak jistě víte, že bolest hlavy může být i z nachlazení.

Zde nám pampeliška pomůže tak, že si dáme čaj s pampeliškovým medem.   

ZÁZVOR

Je koření získávané z oddenků stejnojmenné rostliny, zázvoru lékařského. Může mít žlutou, okrovou až červenou barvu; má výraznou pryskyřičnou vůni; jeho chuť je velmi výrazná, aromatická, slabě ovocná až citrusová a sladce pikantní (ve větším množství je až velmi ostrá).

Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Ve studii provedené v Íránu zjistili, že jedna osmina čajové lžičky sušeného zázvoru vás zbaví migrény tak snadno, jako prášek na utlumení bolesti.

Tradiční čínská medicína a stejně tak i východní indická ayurvédská medicína, využívají léčivé schopnosti zázvoru již po celá staletí.

Při prvním příznaku migrény rozmíchejte ve skleničce vody práškový zázvor a do půl hodiny migréna zmizí. Funguje to pokaždé a nemá to žádné vedlejší účinky.

KOPŘIVA

Je rod rostlin z čeledi kopřivovitých. Mají žahavé chlupy, palisty a vstřícné listy s pilovitými, vzácně celokrajnými, okraji. Při dotyku se trichomy zabodnou do kůže a při následném pohybu způsobí její malé a nepatrné protrhnutí, což vede k bolesti ​​​​a svědění.

Rod obsahuje mnoho druhů. V České republice se vyskytují tři druhy rodu kopřiva: kopřiva dvoudomá,  kopřiva žahavka a kopřiva lužní .

Kopřiva se používá při nemocech kloubů. Listy kopřivy dvoudomé jsou skvělým zdrojem chlorofylu, vitamínů a minerálů.

Jakožto přírodní antihistaminikum mohou pomoci alergikům, ale také lidem trpícím chronickými záněty. Co ještě umí?

Kopřivový čaj je bezvadným přírodním prostředkem k utlumení bolestí hlavy. Pomáhá také při pocitu celkového vyčerpání a únavy.

LEVANDULE

Je aromatická a léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Lidově se levandule nazývá také jako dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát.

Levandule je silně vonný, 60-120 cm vysoký, bohatě větvený, vytrvalý polokeř.

Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina

Levanduli využívají lidé na zklidnění už celá staletí, tlumí podráždění nervů, pomáhá se spánkem a celkově relaxuje tělo i mysl.

V aromaterapii. Esenciální levandulový olej můžeme inhalovat pomocí speciálních aromalamp.

Jako polštář. Levandule se používá jako náplň do speciálních polštářků, které mají většinou dekorační a lehce vonný účinek

Masážní olejíček: natrhané květy levandule dáme do sklenice a zalijeme olivovým olejem. Necháme macerovat  21 dnů. Občas protřepeme. Pak scedíme a potíráme bolavá místa hlavy, nejčastěji používám na spánky.  

TŘEZALKA

Lidový název - Bylina sv. Jana, čarovník, krevníček, prostřelenec, svatojánská bylina.

Je to vytrvalá bylina se vstřícnými jednoduchými listy a zlatožlutými, pravidelnými květy

Třezalka tečkovaná je významná léčivá rostlina. V současné medicíně je využívána zejména při léčení deprese a úzkosti a také pro její antivirotické účinky.

Skvěle účinkuje proti bolestem hlavy i migrénám, ale umí ulevit také při menstruačních a revmatických bolestech.

Nálev: 2 lžičky sušené třezalky zalijte 200 ml vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat a pak sceďte. Čaj pijte vlažný po doušcích, tři šálky denně.

Nebo si můžete mazat hlavu olejíčkem z třezalky.

Recept podle Marie Treben: Potřebujete k tomu jemný olivový olej a natrhané květy třezalky tečkované. Květy zalijete tím olejem a necháte na teplém či slunném místě macerovat. Když se olej zbarví do červena, přecedíte přes plátýnko, květy vylisujete, olej uložíte v tmavé lahvičce a podle potřeby mažete.

Pamatujete se, kdo a jak používal bylinku třezalku? Pokud ne, tak Vám mohu doporučit knihu Rady s Klementinou – O životě bez bolestí, kde se to dozvíte.   

Copyright 2019, ​Vladi Vavroušková

>